باطری لیتیم یون یک باطری قابل شارژ است که در آن یون لیتیم بین کاتد و آند آن جابه جا می شود. در مدت استفاده از باطری این یون از آند به کاتد منتقل می شود و در هنگام شارژ از کاتد به آند می رود. این نوع باطری امروزه از محبوب ترین نوع باطری ها در وسایل الکترونیکی قابل حمل است چون یکی از بهترین نرخ های انرژی نسبت به وزن خود را دارد، بدون اثر تنبلی باطری می باشد ( تنبلی باطری باعث می شود که باطری مقدار کمی شارژ شود و در اثر شارژ کردن های مکرر باطری در هنگامی که مقدار کمی از انرژی آن مصرف شده ایجاد می شود ) و هنگامی که از آن استفاده نمی شود نرخ تلفات شارژ کمی دارد.
این باطری‌ها برای لپ‌تاپ در انواع 4Cell، 6Cell و یا 9Cell ارائه می گردند. تعداد سلول بیشتر باطری به منزله افزایش مدت زمان شارژدهی است.

 طول عمر باطری های لیتیم یون بین 2 تا 3 سال است.

 

 

 

 

طبق جدول زیر کاملامشخص است که باید از نگهداری مداوم این نوع باطری در شارژ 100 درصد کاملا ممانعت به عمل آورد:
 

 

دمای محیط نگهداری باطری
باطری با 40 % شارژ
باطری با 100% شارژ
صفر درجه سانتیگراد
 2% دشارژ پس از یکسال
 6% دشارژ پس از یکسال
25  درجه سانتیگراد
 4% دشارژ پس از یکسال
 20% دشارژ پس از یکسال
40  درجه سانتیگراد
 15% دشارژ پس از یکسال
 35% دشارژ پس از یکسال
 60 درجه سانتیگراد
 25% دشارژ پس از یکسال
 40% دشارژ پس از 3 ماه
 
همچنین نگهداری باطری با انرژی بسیار پایین برای مدت طولانی می تواند باعث از بین رفتن باطری و مرگ آن شود.
در مواردی که شما دارای یک باطری کمکی یا زاپاس می باشید بهتر است که اجازه دهید باطری بلا استفاده تا مرز 40 درصد خود دشارژ شود و سپس آن را در محلی خنک نظیر یخچال نگهداری کنید. برخی معتقدند که جهت افزایش عمر باطری لازم است هنگام اتصال لپ‌تاپ به شارژر، باطری را از دستگاه خارج نماییم. بخش تحقیق و توسعه شرکت کهکشان تاکنون هیچ سند علمی در اثبات این ادعا به دست نیاورده است. حال آنکه برخی از تولید کنندگان نظیر سونی با این کار مخالف می باشند. انجام این عمل ممکن است باعث آسیب رسیدن به Bios دستگاه گردد.