شرکت گوگل چندي پيش نسخه 4.1 سيستم عامل اندرويد با نام Jelly Bean را معرفي کرد و اکنون کد منبع اين سيستم عامل براي توسعه دهندگان نرم افزار در دسترس است. همچنين قرار است آپديت هاي اين نسخه از اندرويد به زودي از طرف شرکت‌هاي سازنده تلفن همراه عرضه شود.

HTC اولين شرکت است که از آمدن نسخه جديد اندرويد به گوشي‌هايش خبر داده است. گوشي‌هاي One X، One S و One XL هر سه به زودي آپديت نسخه Jelly Bean را دريافت خواهند کرد اما آپديت ساير گوشي‌هاي HTC هنوز مشخص نيست.

برخلاف HTC، ساير توليد کنندگان گوشي‌هاي هوشمند هنوز دست به کار ارائه آپديت براي توليداتشان نشده‌اند. شرکت سامسونگ در ماه گذشته اعلام کرد که امکان ارائه نسخه 4.1 اندرويد را بر روي محصولات فعلي‌اش بررسي خواهد کرد. همچنين بر اساس ساير گزارش‌ها محصول برتر اين شرکت يعني Samsung Galaxy SIII در ماه هاي آگوست يا سپتامبر اين آپديت را دريافت مي‌کند و گوشي Samsung Galaxy SII نيز آزمايشات اوليه سامسونگ را براي سازگاري با اين نسخه از اندرويد پشت سر گذاشته است. اما شرکت‌هايي نظير Motorola، ASUS، LG و Sony هنوز در اين مورد اظهار نظري نکرده‌اند.

همچنين قرار است آپديت Jelly Bean به زودي براي دستگاه هاي Nexus S و Motorola Xoom Wi-Fi ارائه شود و هم اکنون نيز براي گوشي Galaxy Nexus در دسترس است.

با اين وجود بسياري از کمپاني‌ها هنوز در حال ارائه نسخه 4.0 اندرويد با نام Ice Cream Sandwich بر روي محصولات خود هستند و طبق گفته گوگل تنها 11 درصد از دستگاه‌هايي که در طي دو هفته گذشته به فروشگاه Google Play متصل شده‌اند داراي نسخه 4.0 يا بالاتر اندرويد بودند.

نسخه 4.1 اندرويد سرعت و رواني عملکرد اين سيستم عامل را به طور قابل ملاحظه اي افزايش مي‌دهد و دسترسي به سرويس Google Now که به نوعي رقيب سرويس Siri شرکت اپل است و اطلاعات مفيد و مهمي را به کاربر ارائه مي‌کند را نيز فراهم مي‌کند.


منبع :PCWorld