همان‌طور که از گزارشات مالي سه ماهه دوم سال 2012 مشخص است، شرکت نوکیا همچنان در شرايط بسيار سختي به سر مي‌برد. البته گزارشات ترکيبي از خبرهاي خوب و بد براي اين شرکت بوده است. خبر خوب اين است که فروش گوشي‌هاي لوميا در حال افزايش بوده ولي با اين وجود، همچنان نوکيا در وضعيت قرمز به سر مي‌برد.

در سه ماهه دوم سال 2012 ميلادي بيش از 4 ميليون گوشي لوميا فروخته شده است که اين ميزان نسبت به سه ماهه اول امسال، نزديک به 2 ميليون افزايش داشته است.

Stephen Elop مدير عامل نوکيا، اعلام کرده است که با وجود اينکه هيچ‌کدام از گوشي‌هاي مبتني بر ويندوز7 به ويندوز فون8 ارتقاء نخواهند يافت، همچنان نوکيا در آينده اين گوشي‌ها را پشتيباني خواهد کرد.

فروش تلفن همراه هوشمند نوکيا نسبت به سال گذشته و سه ماهه گذشته، کاهش چشمگيري داشته است و دليل اصلي آن را مي‌توان کاهش توليد گوشي‌هاي مبتني بر سيستم عامل‌هاي Symbian و از بين بردن سيستم عامل MeeGo دانست. به علاوه نوکيا زير شاخه گوشي‌هاي گران قيمت خود، يعني Vertu را نيز فروخت که اين نيز در به وجود آمدن اين وضعيت بي تاثير نبوده است. تمام اين عوامل دست به دست هم داده‌اند تا در کل فروش خالص نوکيا نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته 26 درصد کاهش يابد.

نوکيا در تلاش براي کاهش هزينه هاي خود، واحدهاي تحقيق و توسعه خود را در چندين کشور و همچنين يکي از کارخانجات اصلي خود را در فنلاند براي هميشه تعطيل کرد.


منبع: GSMArena