تفاوت پردازنده پلتفرم IvyBridge در مقایسه با پردازنده SandyBridge شرکت اینتل بزرگترین تولید کننده سخت افزار در دنیا به تازگی آخرین پلتفرم شگفت انگیز خود با نام IvyBridge که از تکنولوژی 22 نانومتری بهره برده است را به بازار عرضه کرده است. در این پلتفرم هم از لحاظ قدرت پردازش و هم از لحاظ مصرف انرژی تفاوت های بسیاری نسبت به پلتفرم های نسل قبل از قبیل SandyBridge و ... ایجاد شده است.

معماری CPU پلتفرم IvyBridge به صورت 3D (tri-gate) طراحی شده است که به واسطه این معماری 50 درصد مصرف انرژی را کاهش داده است. همچنین این پردازنده بین 5 تا 15 درصدد قدرت عملکرد CPU (پردازشگر) بالاتر و بین 25 تا 68 درصدد افزایش عملکرد GPU (تراشه گرافیکی) نسبت به SandyBridge دارد. ماکسیمم overclock پردازنده در IvyBridge برابر با 6.3 GHz و پلتفرم SandyBridge برابر با 5.7 GHz که این نشان دهنده قدرت بسیار زیاد پردازش در CPU پلتفرم IvyBridge در طولانی مدت است.

 

حرارت تولید شده در پردازنده پلتفرم IvyBridge ، ̊ 20 بیشتر از پلتفرم SandyBridge است. این مشکل توسط تکنولوژی TIM (Thermal Interface Material) رفع شده است که حرارت منتقل شده بین پردازنده و heatsink ها را کنترل کرده و دمای تولید شده توسط پردازنده را کاهش می دهد. کنترلرهای اضافه شده در این نسل از پردازنده ها سوئیچ بین دو حالت On و Off را بسیار سرعت بخشیده است.