اين روزها اگر چه به دليل افزايش تقاضا در مقابل كاهش شديد عرضه، ميني لپ‌تاپ‌ها در بازار كمياب شده‌اند، اما برخي واردكنندگان براي جلب رضايت مشتريان خود همچنان برخي از مدل‌هاي اين كالا را با قيمت بالاتر از آنچه بايد به بازار عرضه مي كنند.

 

شايد بتوان گفت در شرايط فعلي، خريداران ميني لپ‌تاپ‌ها از بين فاكتورهاي گوناگون براي انتخاب ميني لپ‌تاپ تنها به قيمت توجه داشته و اين كالا را نه به دليل حجم و وزن كم، بلكه تنها به دليل قيمت كمتري كه نسبت به لپ‌تاپ‌ها دارند خريداري مي‌كنند.


 

اين موضوع يك اشتباه بزرگ است و موجب بروز مشكلاتي براي خريداراني مي‌شود كه تنها به صرف ارزان بودن ميني لپ‌تاپ براي خريد اقدام مي كنند و به ساير نكاتي كه بايد هنگام خريد اهميت دهند توجهي نمي‌دهند.


 

اگر شما هم قصد خريد ميني لپ‌تاپ داريد براي خريد بي گدار به آب نزنيد و با دقت و بررسي دست به انتخاب بزنيد. در اين بخش ما به برخي از نكاتي كه هنگام خريد ميني لپ‌تاپ بايد مد نظر قرار گيرد اشاره كرده‌ايم. پس قبل از خريد اين مطلب را بخوانيد:


 

1- به سايز صفحه نمايش توجه كنيد:

اگر چه علاقه‌مندان به خريد ميني لپ‌تاپ به دليل سايز و حجم كم اين كالا، آنها را به لپ‌تاپ‌ها ترجيح مي دهند.


 

اما بايد توجه داشته باشيد كه اين كاهش حجم و وزن با كاهش سايز صفحه نمايش توام است كه ممكن است اين موضوع به مذاق برخي از كاربران ميني لپ‌تاپ خوش نيايد.


 

كاهش سايز صفحه نمايش فضاي ديد كمتري را در اختيار كاربر قرار داده و براي آن دسته كه با مشكل ضعف بينايي مواجه هستند باعث بروز دردسرهايي مي شود.


 

پس هنگام خريد ميني لپ‌تاپ دقت كنيد و سعي كنيد از بين نمونه‌هاي 10 تا 12 اينچي موجود در بازار يك نمونه كه فضاي ديد بيشتري داشته باشد انتخاب كنيد.


 

در بيان كلي اگر علاقه‌مند به فيلم و بازي و.... توسط كامپيوتر همراه خود هستيد بهتر است به سراغ ميني لپ‌تاپ‌ها نرويد. چون فضاي چنداني براي لذت بردن از تماشاي فيلم يا انجام بازي در اختيار نداريد.


 

2- با آگاهي از نواقص دستگاه نسبت به خريد آن اقدام كنيد:

در نظر داشته باشيد كه ميني لپ‌تاپ‌ها مانند اولترا بوك‌ها براي به حداقل رساندن وزن و حجم دچار نواقصي هستند كه اطلاع دقيق نسبت به اين نواقص قبل از خريد توسط خريدار الزامي است. 


 

يكي از مهمترين نواقص ميني لپ‌تاپ‌ها عدم تجهيز آنها به اپتيكال درايو است. البته اين نقيصه تا حدودي با عرضه نمونه‌هاي اكسترنال اپتيكال درايوها به بازار كمتر به چشم مي‌آيد، اما به هر حال عدم تجهيز دستگاهي كه عنوان كامپيوتر همراه را يدك مي‌كشد به اپتيكال درايو يك نقص به حساب مي آيد.


 

3- به پورت‌ها و امكانات اين كالا توجه كنيد:

مطمئن شويد كه نمونه مورد نظر شما نيازهاي شما را از جهت پورت‌ها و وسايل قابل اتصال برطرف خواهد كرد. اگر در محيطي كار مي‌كنيد كه نياز به درگاه سريال يا rs232 داريد حتما از فروشنده بخواهيد دستگاهي به شما معرفي كند كه داراي اين درگاه باشد. امكانات بي‌سيم و بلوتوث دستگاه را هم چك كنيد.


 

4- از دستگاه خود بيش از حد انتظار نداشته باشيد:

بايد بدانيد كه ميني لپ‌تاپ‌ها از لحاظ سخت افزاري و نرم افزاري چندان حرفه اي نيستند و در اينجا مي توان به علت ارزان تر بودن اين كالاها در مقايسه با لپ‌تاپ‌ها پي برد.


 

به طور كلي ميني لپ‌تاپ‌ها به پردازنده‌هاي ضعيف (عمدتا پردازنده‌هاي intel atom)، رم‌هايي با ظرفيت حافظه پايين (معمولا دو گيگابايتي)، ‌هاردديسك‌هاي ضعيف (عمدتا 320 گيگابايتي)، كارت گرافيك‌هاي ضعيف و... مجهزند و به همين دليل نبايد انتظار زيادي از اين دستگاه‌ها داشت.


 

به بيان ساده ميني لپ‌تاپ‌ها براي انجام امور روزمره كه چندان سنگين نباشد و استفاده به عنوان مكمل لپ‌تاپ‌ها كاربرد دارد. پس نبايد انتظار انجام امور پيچيده را از آنها داشت.


 

5- فكر ارتقاي ميني لپ‌تاپ را از سر خود خارج كنيد:

به دليل اينكه ميني لپ‌تاپ‌ها به پردازنده‌هاي ضعيفي مجهزند معمولا با بالاترين كانفينگ ممكن به بازار عرضه مي شوند و امكان ارتقاي بيشتر اين دستگاه‌ها وجود ندارد.


 

مگر در مواردي مثل ram و ديسك سخت يا همان‌ هاردديسك؛ ولی معمولا افزايش سرعت cpu و كارت گرافيكي مقدور نيست. پس لازم است بدانيد دستگاهي كه مي‌خريد بايد نيازهاي پردازشی و گرافيكي شما را برطرف سازد.