حتما شما با عباراتی چون عبارت زیر در هنگام مطالعه مشخصات فنی یک دستگاه برخورد نموده اید:

Intel Core 2 Duo 2.4GHz  T8300 (3MB L2 Cache, FSB:800MHz)

در زیر به زبان ساده، به معرفی اصطلاحات متداول در ارائه یک پردازنده می پردازیم

Core
انگشتان دست خود را باز کنید و چهار گلوله شیشه ای در کف دست خود قرار دهید. این مخلص کلام برای یک پردازشگرچهار هسته ای است، این یک مثال ساده بود . تکنولوژی چهار هسته ای یا Quad Core چیزی نیست جز یک چیپست پردازنده (دست شما ) که شامل چهار هسته جهت پردازش است. یا به عبارت دیگر چهار مغز متفکر که به طور همزمان و به سختی مشغول به کارند و می توانند به طور مجزا و یا در یک عملیات پردازشی سنگین همه با هم کار کنند.
 
Clock Speed
دقیقا مانند یک کرنومتر ، یک Clock Speed اندازه می گیرد که دریک فعالیت، عملکرد پردازشی یک پردازنده تا چه اندازه سریع است.
مسلما هر قدر نرم‌افزارهای مورد نیاز شما به پردازش بیشتری نیاز داشته باشند شما به Clock Speed بالاتری نیاز خواهید داشت.
 
FSB
RAM دستگاه خود را یک شهر  و CPU دستگاه را شهر دیگری تصور کنید . میان این دو شهر تعداد زیادی راه وجود دارد که ما آن را Front Side Bus یا FSB می گوییم .
هر چقدر مقدار FSB یک دستگاه بالاتر باشد سرعت انتقال اطلاعات بین RAM و CPU دستگاه بالاتر خواهد بود.
 
L2 Cache
تصور کنید به فروشگاه محلی خود می‌رسید و در آنجا همه غذاهای مورد علاقه خود را بر روی قفسه های آن می‌یابید و سبد فروشگاه را در دقایقی پر می کنید. این L2 Cache است یعنی داشتن تمامی چیزهایی که بدان بیشتر علاقه و نیاز دارید در یک جا.
L2 Cache اطلاعاتی را که شما در کامپیوترتان بیشتر استفاده می کنید، به یاد می‌آورد. این مورد به عملکرد حافظه دستگاه سرعت بخشیده و کمک می کند .
 
شماره پردازنده
مدل پردازنده‌ها بر طبق سایز Cache، Clock Speedو سرعتFSB تغییر می کند. اگر شما برنامه‌هایی با محاسبات سنگین اجرا  می‌کنید داشتن L2 Cache بیشتر برای شما بهتر خواهد بود. اگر شما از کامپیوتر خود برای بازی یا دیدن فیلم استفاده می کنید اهمیت سایز L2 Cache شما به اندازه داشتن یک FSB و یک Clock Speed بالا، نیست.