Solid State Drive

 

Solid State یک اصطلاح الکتریکی است و به مدارات الکتریکی اشاره دارد که به طور کامل از نیمه هادی ها ساخته شده اند. اصطلاح SSD به این حقیقت اشاره دارد که ذخیره سازی اصلی در آنها به جای یک رسانه مغناطیسی مانند Hard Drive ها، توسط نیمه هادی ها صورت می گیرد .

اکنون ممکن است شما بگویید که این نوع از ذخیره سازی قبلا در قالب Flash Memory drive ها که به پورت USB وصل می شوند، وجود داشته است. تا اندازه ای این گفته درست است Solid State Drive و USB Flash Drive هر دو از یک نوع یکسان از تراشه های حافظه های غیر فرار استفاده می کنند، که اطلاعاتشان را حتی زمانی که هیچ برقی به آنها وصل نیست بر می‌گرداند.

هنگامی که یکFlash Drive طراحی شد تا در خارج از سیستم های کامپیوتری قرار گیرد ، یک SSD نیز طراحی شد تا در داخل کامپیوترها، جایی که اکثر Hard Drive های قبلی وجود دارند مستقر شود.

Solid State Drive دارای چندین مزیت نسبت به هارد درایوهای مغناطیسی می باشند. اکثر این دلایل از این امر ناشی می شود که در این درایو هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد . حال آنکه یک درایو سنتی دارای موتور متحرک برای چرخاندن صفحات مغناطیسی و هدهای درایوها می باشد.

 

SSD این سه مزیت اصلی را نسبت به درایو‌های سنتی دارد:

1-     مصرف توان کمتر .

2-     دسترسی سریع تر داده های.

3-     قابلیت اعتماد بیشتر .

 

اکنون صنایع برای رسیدن به این هدف قدم هایی را برداشتند که به این وسیله چرخش درایوها را پایین بیاورند و hard drive  های Hybird را گسترش دهند .

از آنجا که Solid State Drive چرخش فعال در صفحه درایو یا هدهای حرکتی درایو را ندارد ، داده ها به سرعت می توانند از درایو خوانده شوند . در نمونه آزمایشی جدید از 2 کامپیوتر نوت بوک مشابه ، Fujitsu قادر بود ثابت کند که 20% افزایش سرعت در بوت شدن ویندوز Xp در یک SSD نسبت به هارد درایو های استاندارد وجود دارد .

مهمترین عامل محدود کننده برای استفاده از Solid State Drive ها در نوت بوک ها و کامپیوترهای رومیزی، هزینه آن است.