RPM

 

به طور خلاصه  چرخش در هر دقیقه یا RPM یک اندازه گیری از چگونگی چرخش کامل دیسک های مغناطیسی خیلی از Hard Disk Drive های کامپیوتر است . در RPM بزرگ تر ، دسترسی به داده ها سریع تر خواهد بود .
به طور مثال ، اگر شما دو Hard Disk Drive را که یکی با 5400 RPM و دیگری با 7200 RPM است با هم مقایسه کرده باشید ، Hard Disk Drive با 7200 RPM قادر به دسترسی سریع تر به داده ها از 5400 RPM خواهد بود .علاوه بر آن ، این نیز قابل توجه است که یک 5400RPM ، بسیار ارزان تر از 7200 RPM خواهد بود .
البته این تفاوت ممکن است زمانیکه فایل های کوچک را  اجرا می کنید خیلی به چشم نیاید اما در هنگام اجرای چند صد یا هزاران فایل حجیم، تفاوت را احساس خواهید کرد .
کارایی Hard Drive تا حد زیادی به RPM و Cache وابسته است و با اینکه می دانیم   RPM سریعتر باعث  انتقال سریعتر داده ها است ، باز شایعاتی در مورد این که  سرعت چرخش زیاد باعث  تلفات گرمایی و ضربه زدن به باطری می شود ، وجود دارد .
برای سرورهای اطلاعاتی از هارد درایوهایی با RPM های بسیار بالا نظیر 10000 یا 15000 دور در دقیقه استفاده می شود.

اگر می خواهید RPM هارد دیسک خود را کنترل نمایید باید به برچسب زده شده بر روی هارد درایو مراجعه و یا مدل هارد درایو خود را که در بخش Device Manager دستگاه ذکر شده است  در موتور جستجویی چون گوگل تایپ نموده و از نتایج حاصل استفاده نمایید.

(My Computer > Manage > Device Manager)